Navigace

Vamberecká krajka usiluje o zápis na seznam UNESCO

26. 3. 2019
luk

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Když se vysloví jméno města Vamberk, automaticky se nám k němu přiřadí slovo krajka. Ta je proslulá jak v naší zemi, tak po celém světě. Nyní je vyvíjena snaha o zapsání tradice krajkářství na Vamberecku do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky vedeného Ministerstvem kultury.

Počátky paličkované krajky v oblasti Podorlicka jsou svázány s osobou hraběnky Magdaleny Grambové (původem z Flander), která započala organizovanou výrobu krajek západoevropského stylu. Metrová krajka původně napodobovala flanderské předlohy, avšak brzy se vyvinula ve svébytné umění, tzv. vláčkovou krajku, zhotovovanou zpaměti na vypíchaném podvinku s rastrem děr.

Důležité je to, že tradice krajky ve Vamberku jako centru krajkářské výroby Podorlicka nebyla nikdy přerušena. Ba naopak byla a je stále podporována. V roce 1889 byla městem Vamberk zřízena krajkářská škola, která napomohla udržet a dále rozvíjet vysokou úroveň místní znalosti paličkování. I ona působí s nepřerušenou tradicí, kdy v současnosti pořádá kurzy jak pro děti, tak dospělé.

Ochráncem tradice paličkované krajky a krajkářství vůbec se stalo také Muzeum krajky Vamberk. To ve svých sbírkách nejen schraňuje množství krajek a předmětů s jejich tvorbou spojených, ale též prezentuje dávnou i blízkou minulost krajkářství široké veřejnosti. Silný vztah k umění krajky a pochopení významu tradice českého krajkářství projevilo i město Vamberk, které pořádá mezinárodní krajkářská setkání a od roku 2002 také udržuje starou tradici ve spolupráci s Muzeem krajky Vamberk o soutěžní přehlídku krajkářské tvorby s názvem Bienále české krajky.

Vamberecká krajka chce být součástí seznamu UNESCO

 

ZDROJ

 

 

Sdílejte
Check icon Error icon