Navigace

VŠICHNI JSME AFRIČANI 

19. 5. 2025
Lucie Němečková, ředitelka a dramaturgyně

ČR: Třetí takt 21. ročníku permanentního festivalu afrických a karibských autorek a autorů a jejich textů v nejrůznějších podobách Tvůrčí Afrika: www.tvurci-afrika.cz

 

od 19. 5. 2025 do 26. 5. 2025

Pořádá Komba, z.s.

S podporou: Státní fond kultury, Hlavní město Praha, Francouzský institut v Praze, Francouzská aliance Pardubice a Omar Care

V partnerství s: Odbor států subsaharské Afriky Ministerstva zahraničních věcí ČR, velvyslanectvími Tuniska, Maroka, Alžírska a Nigérie, Národní plán obnovy, Městská knihovna v Praze, UNESCO-Praha, město literatury, Orientální ústav Akademie věd ČR, Studio FAMU, African culture and Art, Centrum Narovinu, Tanec Praha, Švandovo divadlo.

  1. ročník Tvůrčí Afriky se úspěšně přehoupl do své druhé poloviny. Navzdory polovičnímu rozpočtu, zejména následkem neudělení grantu Ministerstva kultury ČR a snížení podpory o polovinu ze strany komise Hlavního města Prahy, to nevzdáváme a jedeme dál. Věříme v podporu diváků a našich příznivců, kterým nabízíme rozmanitý a přitažlivý program. Nazvali jsme ho: Všichni jsme Afričani. A protože se koná v bezprostřední blízkosti Mezinárodního dne Afriky, oslavíme v něm různorodost a kulturní bohatství kontinentu.

Jakými cestami se vydáme tentokrát?

Půjde skutečně o putování. A to mezi čtyřmi africkými ambasádami v Praze, které se přihlásily do naší výzvy o účast v projektu African Embassy Tour. Jeho prostřednictvím postupně navštívíme velvyslanectví Tuniska, Alžírska, Nigérie a Maroka. Je to jedinečná možnost, jak se dostat do míst, kam se běžně člověk nedostane. Ambasády se nacházejí nejen v pěkných lokalitách, ale představují také architektonické skvosty. Setkání budou zároveň příležitostí nahlédnout do chodu velvyslanectví, promluvit si s diplomaty a diplomatkami, dozvědět se o kulturách jednotlivých zemí i ochutnat kulinářské speciality. Všechny návštěvy budou realizovány v malých skupinách, zájemci se mohou hlásit na mailové adrese vecer.nat@gmail.com Tlumočení do češtiny během setkání zajištěno. Volitelným vstupným 100,- Kč a více lze zároveň podpořit existenci Tvůrčí Afriky.

Festival Tvůrčí Afrika už dvacet jedna let propojuje české a africké umělce a propaguje africké a karibské kultury v České republice. Jednadvacet let to už je pořádný kus historie, který zrodil své vlastní hrdiny.

Rozhodli jsme se proto každoročně udělovat Cenu Tvůrčí Afriky těm kulturním osobnostem, které významným způsobem dlouhodobě přispívají k rozvoji kulturních vztahů mezi Českou republikou a zeměmi Afriky, Karibiku a jejich diaspor.

Tuto historicky první Cenu udělíme u příležitosti oslavy Mezinárodního dne Afriky na takovém prestižním místě, jakým je Černínský palác, a to za přítomnosti pana ministra Jana Lipavského, velvyslankyň a velvyslanců afrických států, diplomatů a pozvaných hostů.

S Odborem států subsaharské Afriky nás pojí úspěšné dlouholeté festivalové partnerství. V březnu pan ředitel Václav Prášil zahájil letošní 21. ročník Tvůrčí Afriky v Městské knihovně v Praze.

Neméně úspěšnou spolupráci rozvíjíme také s africkými ambasádami v Praze. Velvyslanectví Konžské demokratické republiky se letos v březnu podílelo na hostování vypravěče a tanečníka Dana Bosembo. Velvyslanectví Tuniska, Alžírska, Nigérie a Maroka se účastní projektu African Embassy Tour. Velvyslanectví Tuniska a Maroka věnovala navíc cenné dary letošním laureátům.

A kdo Cenu Tvůrčí Afriky 2025 dostane?

Caya Makhélé, významný dramatik, prozaik, básník, výtvarník a nakladatel z Konga-Brazzaville, žijící ve Francii. Poprvé byl hostem Tvůrčí Afriky v roce 2003, kdy také navštívil Mezinárodní knižní veletrh Svět knihy. Od té doby se do České republiky pravidelně vrací. Českou kulturou se nechává inspirovat ve svých dílech, např. divadelní hře Sortilèges (Čarování), inspirované Dvořákovou Rusalkou. Nebo v románu Les matins de Prague (Pražská jitra). Pobyt v Kafkově domě v rámci rezidence UNESCO -Praha, město literatury zúročil k napsání hry 7 Métamorphoses de Mytho (Sedm Mythových proměn) a namalování obrazu Kafka blues. Jeho hru Bajka o lásce, pekle a márnici uvedl v Divadle Na Prádle režisér Petr Hruška. V Českém rozhlase pak režisérka Lída Engelová. Prostřednictvím svého nakladatelství Acoria šíří Caya Makhélé také povědomí o české literatuře ve frankofonních zemích. 

Dalšími oceněnými jsou Matylda a Michal Lázňovští – průkopníci překládání her frankofonních autorů a autorek z Afriky v České republice. První desítka jejich překladů vyšla v edici Současná hra Divadelního ústavu. Šlo skutečně o historický počin. Do roku 2003 byly totiž do češtiny přeloženy pouze anglofonní hry Nigerijce Wole Soyinky a Athola Fugarda z Jihoafrické republiky. Tyto hry se v Čechách nikdy nehrály. Na rozdíl od překladů z francouzštiny manželů Lázňovských. Jejich překlady her frankofonních afrických autorů a autorek tvoří základ české africké divadelní knihovny, kterou Tvůrčí Afrika začala v roce 2002 budovat. Zároveň slouží jako obrovská inspirace pro mladou generaci.

Akce v Černínském paláci se koná pouze pro zvané hosty. Na neformální oslavu laureátů a Ceny Tvůrčí Afriky zveme na druhý den do Studia FAMU v Klimentské ulici, kde promítneme filmovou adaptaci novely Cayi Makhélé Arianin úděl v režii Tansiho Makele. Tento film produkovala Tvůrčí Afrika v loňském roce jako francouzsko-konžsko-český projekt s Angelou Nwagbo v hlavní roli a s Benjaminem Peguerro v roli Démokoussého. Po projekci bude následovat debata s autorem a malé africké občerstvení. Vstupné je opět volitelné, na podporu Tvůrčí Afriky. Film a debatu uskutečníme také ve Francouzské alianci v Pardubicích.

Praha volá Benin! To je název projektu, jímž ve spolupráci se Švandovým divadlem navážeme na divadelní most mezi Prahou a Martinikem, který jsme v době covidu a nemožnosti pohybu a setkání navázali online. Pandemie je minulostí, nicméně překážky v cestování trvají. Na vině jsou především těžkosti se získáním víz pro naše hosty prostřednictvím zastupujících ambasád, neboť Česká republika bohužel nemá v Cotonou svoje zastoupení. S Ousmanem Alédji a Cécile Avouglankou se tedy potkáme tentokrát online. A to po jednotlivých scénických čteních, jejich společným jmenovatelem je Négritude. Tedy emancipační a umělecké černošské hnutí, které se zrodilo ve třicátých letech minulého století v Paříži. Slovo négritude použil poprvé ve svém článku v časopise Černý student v roce 1935 Martiničan Aimé Césaire. Na základě jeho pozdější slavné básně Sešit o návratu do rodné země vytvořil Ousmane Alédji divadelní text s názvem Negerství, který vám představíme. Na něj navážeme pak scénickým čtením tematicky spřízněné hry Moje černé panenky od Cécile Avouglankou.

Ousmane Alédji patří mezi největší osobnosti současné beninské kultury. Spisovatel, básník, režisér a dramatik vykonával v minulosti funkci ředitele slavného beninského divadelního festivalu FITHEB. Působil také ve službách Mezinárodní organizace frankofonie jako expert pro západní Afriku. Dnes je ředitelem kulturního centra ArtisticAfrica v Cotonou. V roce 1993 založil divadelní skupinu Agbo-N’Koko a stal se jejím dramatikem a režisérem. V roce 1995 stanul v čele sdružení beninských dramatiků. Vydal několik knih a získal mnohá ocenění. Mezi jeho nejznámější hry patří Omon-mi (Moje dítě) zpochybňující určité tradiční jorubské praktiky a klade si otázku, zda lze ve jménu civilizace zavrhnout iracionalitu své kultury. Hra Imonlè je jakýmsi výkřikem proti lhostejnosti propojující legendu o jorubském božstvu Guèlèdè (Alédji je jorubský princ) se zavražděným konžským prezidentem Patricem Lumumbou. Hra Cadavre mon bel amant je dramatem Afriky, které lze číst jako obecně lidské drama. Odehrává se na pozadí vraždění, diktátorů, korupce a humanitární pomoci, kterou bohaté země posílají.

Cécile Avouglankou je profesorkou francouzské literatury na gymnáziu v Porto Novo. Iniciátorkou projektu Fémicritures, který akcentuje psaní ženských afrických autorek a propaguje čtení a literaturu mezi mladou generací. Povídky Cécile Avouglankou se objevily ve sbornících La Paix incendie mon palais (včetně povídky Un Sourire dans lever du jour, která získala 2. cenu FIPF African), Regards croisés sur le Coronavirus (povídka L’Apprentissage) a 21 nouvelles de feu (povídka Le Porte-flambeau). Brzy vyjde její první román Cet Amour inconsolable. Hra Mes poupées noires, noires (Moje černé panenky) je její první hrou, která vyšla v nakladatelství Beninlivres v roce 2022.

Její název je inspirován básní Gontrana Damase Limbé.

Program beninských scénických čtení sponzorsky podpořil Omar Care. Podpořit existenci festivalu můžou také diváci a divačky, a to formou volitelného vstupného od 100,- Kč a více.

Tvůrčí Afrika Mezi ploty. Spojili jsme síly s Centrem Narovinu, Tancem Praha a African Culture and Art a připravili jsme speciální open air program, který představíme v Bohnicích během festivalu Mezi ploty. Jeho součástí budou dnes již legendární loutkové Pohádky ptáka Afrikána Divadla českých Afričanů, taneční ukázky mozambické skupiny CulturArte a ochutnávka z choreografie Vagabundus, s níž se představí posléze na Tanci Praha, a módní přehlídka značky Siya/African Culture and Art.

Těšíme se na vás, přijďte objevit nové perspektivy, podpořte Tvůrčí Afriku…

Sdílejte
Check icon Error icon