Pětileté výročí od znovuotevření si vila Tugendhat připomíná 1. března 2017. Cesta k obnově vily Tugendhat a jejímu zpřístupnění trvala víc než čtyřicet let. Jako první o něm uvažoval František Kalivoda v 60. letech minulého století, bylo to také přání Grety Tugendhatové. Fakticky se tak stalo roku 1994, kdy vilu otevřelo Muzeum města Brna veřejnosti jako vůbec první instalovanou památku moderní architektury v Česku. Dlouholetý záměr navrátit památku do její podoby po dokončení v roce 1930, odstranit nevhodné zásahy z 2. světové války a z druhé poloviny 20. století a představit dům tak, jak jej pro rodinu navrhl architekt, byl naplněn až v roce 2012.
Při příležitosti výročí bude představeno druhé vydání knihy Mies v Brně. Vila Tugendhat editorek Ivety Černé a Dagmar Černouškové. Jde o první velkou syntetickou práci českých badatelů o této architektonické ikoně. Podrobně je v ní popsána práce architekta Ludwiga Miese van der Rohe, jeho unikátní řešení prostoru vily a zasazení do krajinného rámce, příznivé okolnosti vzniku stavby, historie domu za války i po ní, stavební úpravy, památkové obnovy i péče. Kniha se věnuje také Torsu od Wilhelma Lehmbrucka nebo materialitě vily – od vzácných dřevěných dýh a onyxu až po koberce nebo dlažbu.
O první vydání třísetstránkové publikace z roku 2012 byl velký zájem, druhé vydání bylo dotištěno v nákladu 1500 kusů. Nová verze je rozšířena o kapitolu týkající se koupě původního nábytku od potomků stavebníků a nové fotografie od Davida Židlického, dosavadní kapitoly byly aktualizovány. Kniha je k dostání v bookshopu vily Tugendhat, v prodejně suvenýrů na hradě Špilberku a v některých brněnských knihkupectvích.