Zcela nové skutečnosti z dějin Fryštátu v 17. století ve svém příspěvku předkládá David Pindur. Jména fryštátského purkmistra a radních na pokladní truhle z roku 1660 se mu staly východiskem pro odkrytí širších sociálních a kulturních vazeb mezi vybranými představiteli raně novověkých elit města. V další studii Radoslav Daněk popsal dějiny karvinského pivovaru Larisch-Mönnichů. Ačkoliv ukončení provozu a následná demolice v 50. letech minulého století uzavřely dlouhou historii jednoho z největších a nejmodernějších pivovarských závodů v tehdejším Československu, „karvinské pivo“ je dodnes mezi znalci dějin kvasného průmyslu i patrioty pojmem.
Do aktuálního čísla v šíři 160 stran dále přispěla řada dalších autorů. Romana Rosová zmapovala osudy zámku v Chotěbuzi, který je pro svůj současný neutěšený stav jednou z nejohroženějších památek Moravskoslezského kraje. Počátkům mariánského kostela a farnosti v dnešní ostravské části Radvanice se věnoval Pavel Březinský. Dramatický průběh ozbrojeného střetu skupiny banderovců s příslušníky Sboru národní bezpečnosti v beskydské lokalitě Bílý Kříž na sklonku září 1947 vylíčil Jaromír Kalus. Historik Radim Jež představil první část edice pozůstalosti kněžny Alžběty Lukrécie z roku 1653, jde o evidenci pozůstatků zbrojnice a arzenálu ze zničeného těšínského zámku či některých oděvů.
Z četných kratších příspěvků zmiňme pojednání o počátcích železničního provozu na Těšínsku a v samotném Těšíně nebo připomínku 150 let existence zděné budovy bývalé evangelické školy v třinecké části Guty. Nechybí rovněž několik recenzí a zpráv o nejnovější české a polské literatuře se vztahem k regionu.
Cena výtisku: 100 Kč
K dostání v pobočkách Muzea Těšínska
Distribuce a objednávky:
Muzeum Těšínska, příspěvková organizace
Masarykovy sady 103/19
737 01 Český Těšín
+420 558 761 225