Sbírka uchovávaná v Muzeu Vimperska ohromuje nejen svou rozsáhlostí, ale především pestrostí a rozmanitostí: najdeme v ní ilustrace k povídkám venkovským, exotickým, romantickým i dramatickým, dále celostránkové ilustrace naučného rázu, představující nejnovější výdobytky techniky, pohledy do nejrůznějších koutů světa, a dokonce i kresby vědecko- fantastické.
Tyto ilustrace objednávala redakce nakladatelství od několika desítek kreslířů, jejichž identitu se u velké části z nich podařilo odhalit teprve při přípravě výstavy. Volbou výtvarných spolupracovníků nakladatelství J. Steinbrener dokazovalo, že je nejen mimořádně obchodně zdatné v zajištění odbytu pro své kalendáře, které vycházely ve stotisícových nákladech, ale že dokáže získat ke spolupráci kvalitní umělce od Hannoveru přes Berlín a Drážďany až po Mnichov a Vídeň, tak aby výtvarná složka kalendářů ještě zvyšovala jejich atraktivnost pro čtenáře.
Někteří autoři spolupracovali s nakladatelstvím dlouhá léta a zanechali po sobě stovky kreseb, další ilustrovali třeba jen jednu jedinou povídku a další spolupráce se nerozvinula. Na výstavě představujeme tvorbu třiceti kreslířů, které se zatím podařilo identifikovat, mezi nimi dokonce i dvě ženy.
Kalendáře vyšly celkem v 70 ročnících, první byl na rok 1875, poslední na rok 1944. Z 19. století se nám dochovalo jen málo kreseb, zatímco jejich zdaleka největší počet pochází ze 30. let 20. století, tedy z posledního desetiletí vydávání kalendářů. Nejstarší kresby jsou naopak zajímavé tím, že šlo o návrhy na obálky kalendářů, které se v mnoha případech pak používaly po celou dobu vydávání daného typu kalendáře – tedy dalších téměř 50 let.