Jako podtitul 2. vydání časopisu Material Times si jeho autoři zvolili jednoduchou dvojčlenku – stručná otázka a výčet slov/tematických okruhů, jimiž se toto číslo zabývá: „Co vytváříme? věci – materiály – schémata – organismy – vztahy.“ Skutečnou celebritou tohoto čísla jsou ale rostliny. Věnuje se jim hned několik textů. „Skliď si svou biosyntetickou krajku“ je rozhovor s profesorkou a badatelkou londýnské školy umění a designu Central Saint Martins Carole Collet a v něm se dozvíme, že programování rostlin je výzvou přírodě a že i my lidé můžeme tvořit stejně jednoduše, efektivně a biologicky jako matka příroda, kdy jedna rostlina poskytne potravu, lék i oděv zároveň.
Dalším článkem na podobné téma je text Ondřeje Slówika „Bez rodného listu, ale se selfíčkem na Facebooku.“ Zavádí čtenáře do odlehlé horské oblasti Vietnamu, bez asfaltu a elektřiny, zato s nízkými cenami chytrých 3D sítí. Co se způsobem života udělá kuriózní spojení moderních a tradičních technologií? Části vodních turbín, jízdních kol a dokonce i domácích elektráren jsou zde z bambusu, a byť to může zprvu vypadat poněkud legračně, tyto a jim podobné podivné hybridy mohou být odpovědí na problém dosavadního konceptu celých odvětví energetiky – proč draze zavádět drahé energetické sítě neprostupným terénem, když si potřebné druhy energie v potřebném množství vesnice dokáže vyrobit sama? Tyto úspěšné vesnice je dokladem jevu, kterému se říká „přeskakování fází vývoje.“
Rostliny byly odpradávna objektem uměleckého ztvárnění. Novým způsobem k němu přistoupila německá výtvarnice Diana Scherer. O uměleckých travních kobercích, která Diana Scherer tvoří z živé hmoty kořínků, píše v článku „Ovládnutí undergroundu/Projekt Interwoven“ Anna Špuláková Beránková. Travní koberce jsou kořeny a kořínky rozličných struktur, barev a tvarů vrostlé do předem navržených obrazů. Jeden roste 4-6 týdnů, poté zůstává další 3 týdny živý, pak koberec vyschne a rozpadne se. Jsou to nádherná díla, ale skutečná otázka zní: „Je série koberců jen estetickým cvičením nebo se autorce podařilo dosáhnout umělecké reflexe a zaujmout kritický postoj k realitě? Je takové dílo interiérovým doplňkem nebo plnohodnotným uměleckým dílem se zkrácenou dobou trvanlivosti?“ A dále: „Mají kořeny, které jsou schopné tak komplexních obrazů, vlastní inteligenci a vůli? – vždyť pod povrchem konají soustředěnou, podvratnou a zákopnickou práci…“ Podle nadšených ohlasů a úvah, které umělecké travní koberce vyvolaly, je tento projekt ve skutečnosti zkoumáním mocenského vztahu člověka a přírody.
Komu tato malá ochutnávka témat 2. vydání časopisu Material Times nestačí, může si texty přečíst v úplnosti. Časopis je k dostání na 13 místech v Praze a také v Brně, Liberci, Ostravě, Plzni a Slavonicích. Doporučená cena 200 Kč vč. DPH.
Material Times, 2*2017
vydavatel Happy Materials, s.r.o., www.materialtimes.com
ISSN 2464-742X, Grafická úprava Studio V8 © 2017 Happy Materials, s.r.o.