Navigace

ZLATÝ MAMUT, Cena Karla Absolona za popularizaci archeologie

11. 4. 2019
luk

BRNO: Soutěž o CenyZlatý mamut, která vyzdvihujenejlepší popularizační výsledky příslušného kalendářního roku, je vyhlašována každoročně. Jejím cílemje motivovat archeology ve všech úrovních archeologické vědy a ve všech odborných institucích krozvoji kreativních a atraktivních popularizačních aktivit, které vočích laické veřejnosti legitimují nezastupitelnost a společenskou přínosnost archeologie vmoderním světě.


Celostátní Ceny Karla Absolona za popularizaci archeologie Zlatý mamut jsou za uplynulý rok uděleny. Stalo se tak 8. 4. 2019 na slavnostním odpoledni v Pavilonu Anthropos Moravského zemského muzea. 

Hlavní cenu a odměnu 50 tisíc korun si odnesla Lucie Šmahelová, která spolu s kolegyní Veronikou Puháčkovou vytvořila projekt Kupecká osada Krumbenowe – veletrh pravěké a středověké kultury v Českém Krumlově.
Druhé místo v kategorii Hlavní cena získal kolektiv autorů za Archeologické 3D virtuální muzeum.
Bronzovou příčku Hlavní ceny Zlatého mamuta v hlasování odborné komise obsadil Průvodce pražskou archeologií – Památky známé, neznámé i skryté Ivany Boháčkové, Jaroslava Podlisky a kolektivu.

Nejvyšší příčku v kategorii Muzejní cena dostali Karolina a Jakub Klinečtí za Žít pravěk – edukační program v Archeoskanzenu Březno u Loun. Druhé místo v kategorii Muzejní cena obsadila Pavlína Komínková, Marek Novák, Lubomír Janeček a Antonín Štrof za projekt Cesta do pravěku Blanenska. Třetí místo získal Michal Beránek a Milena Pečárková s projektem Dílna archeologa v Muzeu Cheb.

První místo Studentské ceny Zlatého mamuta získali Tereza Lefnerová, Jan Havelka a Ladislav Čejka za Oživlý pravěk – edukačně zážitkový program v pravěké osadě Křivolík. Druhé místo v kategorii Studentská cena získal Martin Košťál, Emil Holek, Tereza Polláková a Ema Galocinová s projektem Virtuální trojrozměrné archeoparky na Vysočině.
Třetí místo této kategorie patří Šimonu Strakovi s projektem Historie vápenictví a výroby cementu v Mokré u Brna.

Odborná porota klání, které si klade za cíl zpopularizovat tuzemské odborníky v oblasti archeologie a archeologické muzeologie a edukace u veřejnosti i nadchnout k dalším aktivitám, se sešla poprvé. Držitele prvního ročníku ocenění v podobě sošek mamuta dle nálezu z Předmostí u Přerova vybírala z 38 přihlášených projektů z celé České republiky.

Jde o společný projekt Moravského zemského muzea, Archeologického ústavu Akademie věd ČR, Brno, v. v. i., a Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

Více na webu www.cenazlatymamut.cz.

 

ZDROJ

 

Sdílejte
Check icon Error icon