Vyzdvihnout a po právu ocenit by se na tomto výstavním projektu měla zejména skutečnost, že se divákům snaží nabídnout hodnotný umělecko-estetický prožitek, který je mu zprostředkován pomocí vystavovaných exponátů, které vynikají jedinečnou uměleckou hodnotou (řada vystavovaných děl patří k nejvýznamnějším artefaktům gotického a renesančního umění z doby, kdy v českých zemích vládly dynastie Lucemburků a Jagellovců) a recipientovi vydají svědectví o době v niž vznikla. Ale, jelikož jsou vystavovaná díla přeci jenom němými svědky své doby, tak pomohou návštěvníkovi zorientovat se úvodní texty s bohatými a cennými informacemi na výstavních panelech.
Nestarší exponáty pocházejí ze 13. století, majoritní převahu zde ovšem mají díla, která vznikla v období pozdní gotiky, objevují se zde také díla z období poloviny 14. století až do vypuknutí husitských válek, a v závěru výstavy se seznámíme s fenoménem krušnohorských horních měst na přelomu 15. a 16. století, který je úzce spjat s takzvanou „stříbrnou horečkou“.
Umělecká díla na výstavě zastupují významná sídla, která v Čechách představovala bohatá královská sídla (Litoměřice, Ústí nad Labem, Žatec, Louny a Most), bohatá umělecká produkce probíhala také v poddanských sídlech (Děčin, Chomutov, Kadaň a Teplice) a velké a významné klášterní komplexy jako ( Osek či Kadaň) .
Více v příloze nebo zde
Národní galerie si na poslední dny končící výstavy připravila speciální prodlouženou otevírací dobu: od pátku 11. do neděle 13. března bude Valdštejnská jízdárna otevřena až do 20 hodin.