Fenomén – Původní česká detektivka
Václav Erben, nestor českého detektivního žánru, položil základ této Edici knihou Trable anglického šlechtice v Čechách, která vyšla v roce 2000.
Edice poskytla prostor nejlepším autorům českých detektivek (Václav Erben, Josef Škvorecký, Zdena Salivarová, Hana Prošková, Eva Kačírková či Jan Zábrana), ale objevila pro čtenáře i mnohé další (František Niedl, Jaroslav Kuťák, Naďa Horáková, Ladislav Beran a další).
Některé z příběhů byly zfilmovány, např.: Na vlky železa, Bláznova smrt, Poslední pád mistra Materny, Smrt talentovaného ševce, Poklad byzantského kupce.
Řada detektivních příběhů z této edice byla napsána podle skutečných kriminálních případů.
Rekordmanka – Edice Původní česká detektivka
Aktuálních 300 svazků od 76 autorů = cca 83 000 stran Þ které by průměrný čtenář by četl 5 let.
Hmotnost 300 knih = 120 kg, délka (poskládány vedle sebe) = 9 metrů.
Více než 1 000 000 – tolik se dosud prodalo výtisků Edice Původní česká detektivka.
Jde o nejrozsáhejší a prestižní knižní edici v dějinách České republiky a jedinou, která se soustavně, systematicky a dlouhodobě věnuje českým autorům.
Kdo jsou autoři
Autoři detektivek mají nejen běžná občanská povolání – učitel, právník, lékař, podnikatel, IT specialista, novinář, ale i netradiční – profesionální hráč golfu či ředitelka strojírenské firmy.
Nejmladšímu publikujícímu autorovi bylo 18 let a nejstaršímu 87 let.
Pro mnohé z nich bylo publikování v této Edici vynikajícím odrazovým můstkem do literárního světa, nejen tím, že získali například prestižní literární Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivní román ( Ladislav Beran, Jaroslav, Kuťák, Roman Cílek, Jan Cimický, Michal Fieber, B. M. Horská, Jarmila Pospíšilová).
Milované čtenáři
Nejprodávanější knihou jsou Trable anglického šlechtice v Čechách Václava Erbena, vyšla zatím ve třech vydáních. Velice oblíbené u čtenářů jsou detektivní příběhy z konkrétních zeměpisných míst.
Původní česká detektivka je registrovaná ochranná známka, kterou vlastní nakladatelství MOBA
Šéfredaktor Lukáš Kratochvíl ze zmiňovaného nakladatelství k tomu dodává: „Naším cílem bylo vytvořit silnou edici původní české detektivní literatury, jež by navázala na nejlepší tradici české detektivní tvorby. Jsme na ni patřičně hrdí a děkujeme všem jejím čtenářů za přízeň. Dnes nabízíme našim čtenářům pestrou paletu autorů všech generací, mezi nimiž jsou jak klasici detektivního žánru – např, tak i autoři střední generace či autoři začínající. Tato široká nabídka je zárukou toho, že si v naší edici vyberou opravdu všichni milovníci detektivního žánru. Vedle klasických detektivních románů vychází v edici též soubory kratších novel či povídek,“ a dodává: „Dlouhodobě spolupracujeme s některými členy České asociace autorů detektivní a dobrodružné literatury (AIEP), již několik let pořádáme literární soutěž O poklad byzantského kupce, která je určena především začínajícím autorům detektivního žánru. Třebaže většina příběhů se odehrává zejména v českém prostředí, může se čtenář dostat prostřednictvím knih i do míst vzdálenějších, např. v detektivkách Jana Cimického do Paříže, v detektivkách Hany Whitton či B. M. Horské do Anglie, nebo dokonce až na Kanárské ostrovy s detektivkami Heleny Hardenové.“
301. knihou Edice Původní české detektivky bude titul Smrt ve Stuttgartu osvědčeného autora Stanislava Češky.
Seznam knih, které vyšly v Edici Původní česká detektivka nakladatelství MOBA, a ukázku z knihy Sedmnáctka naleznete v příloze.
Zdroj: Johana Turner, TURNER PR